Kredi Kartı Devi Numarayı Kaldırıyor

Dünyanın önde gelen ödeme sistemleri şirketlerinden Mastercard, internet alışverişlerinde kredi kartı numarası girme zorunluluğunu sona erdirmeye hazırlanıyor. Tüketiciler artık 16 haneli kart numarası girmek zorunda kalmayacaklar.

Avrupa’da 2030 yılında yürürlüğe girecek bu yeni düzenlemeyle birlikte, tüketiciler alışverişlerinde 16 haneli kart numarası yerine rastgele oluşturulan dijital tokenlar kullanacaklar. Mastercard, bu sistemin cihaz ve platform bağımsız olarak geçerli olacağını duyurdu.

KART NUMARALARININ YERİNE DİJİTAL TOKENLAR

TEK TIKLA İNTERNET ALIŞVERİŞİ

Şifrelerin yerini ise Mastercard’ın “geçiş anahtarı” (passkey) adını verdiği bir uygulama alacak. Kullanıcılara ayrıca parmak iziyle biyometrik doğrulama imkanı da sunulacak. Tokenlar otomatik olarak yenileneceği için, token değişikliği durumunda platformlarda otomatik olarak güncellenecek ve kart değişikliklerinde yaşanan yeniden kaydetme sorunu ortadan kalkacak.

DOLANDIRICILIĞIN ÖNLENMESİ

Junniper Research’ün araştırmasına göre, 2028 itibariyle internet ödemeleri alanında dolandırıcılığın yıllık 98 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Önümüzdeki beş yıl boyunca toplamda 360 milyar dolarlık bir dolandırıcılığın gerçekleşmesi bekleniyor. Tokenizasyon projesiyle bu miktarın %50 oranında azaltılacağı tahmin ediliyor.

ÖDEME SİSTEMLERİNİN EVRİMİ

Kredi kartları, 1950’lerden itibaren kullanılmaya başlandı. Türkiye’ye gelişi daha sonra olsa da, Avrupa ve Amerika’da hızla yaygınlaştı. İnternet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte kredi kartlarının kullanımı giderek arttı.

1970’lerin sonuna kadar, kredi kartı ödemelerinde kart numaraları kontrol edilip banka aranıyordu. Sonrasında manyetik şerit teknolojisiyle işlemler daha da kolaylaştı. Daha sonra, günümüzde yaygın olarak kullanılan kartların içine mikroçiplerin yerleştirilmesi süreci başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x