Hollanda’da ‘İsrail’e dolaylı jet parçası ihracatı durdurulsun’ talebi

Hollanda’da bir grup insan hakları örgütünün avukatları, Lahey kentinde mahkemeye başvurarak Gazze’ye yönelik saldırılarını Ekim 2023’ten bu yana sürdüren İsrail’e gidebilecek F-35 savaş uçağı parçalarının ihracatının durdurulmasını talep etti. Söz konusu talep, İsrail ordusuna gönderilmek üzere ABD’ye iletilen parçaları da kapsıyor.

Reuters’ın aktardığına göre, aralarında Oxfam’ın da olduğu hak örgütlerinin açtığı dava, şubat ayında bir başka mahkemenin aldığı kararla bağlantılı. Yaklaşık 4 ay önce alınan bu kararda, Gazze’de uluslararası insancıl hukukun ihlalinde kullanılabileceği gerekçesiyle Hollanda’nın İsrail’e F-35 parçalarını ihraç edemeyeceğine hükmedilmişti. Hak örgütlerine göre, Hollanda devleti karar gereği bu parçaların İsrail’e doğrudan ihracını durdurmuş olsa da F-35 parçalarını ABD’ye ve başka ülkelere göndermeye devam ediyor. Bu parçalar daha sonra ya İsrail’e gönderiliyor ya da İsrail’e gönderilecek uçaklarda kullanılıyor.

‘DEVLET, PARÇALARIN TALİ YOLLARDAN İSRAİL’E ULAŞMASINI ENGELLEMELİ’

Avuakt Liesbeth Zegveld, konuya ilişkin açıklamasında, “Devlet, Hollanda’dan (giden) parçaların tali yollardan İsrail’e ulaşmasını etkin bir şekilde engellemeli” ifadelerini kullandı.

Hollanda hükümetinin avukatları ise cuma günü mahkemeye ilettiği beyanda, hak örgütlerinin daha önce alınan mahkeme kararını ‘hatalı bir şekilde yorumladığını’ iddia etti. Açıklamada, ilgili parçaların gideceği yasal son adresin, nihai ürünün gidebileceği ülke değil, üretimin gerçekleştiği ülke olduğu ifade edildi. Avukat Reimer Veldhuis, “Bu tedariklerde Birleşik Devletler son varış noktasıdır” diye konuştu. Hollanda devletini temsil eden avukat ayrıca devletin daha önce alınan mahkeme kararına uyduğunu savundu. Hak örgütlerinin açtığı yeni davanın duruşması 12 Temmuz tarihinde görülecek.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x