DEM Partili Abdullah Zeydan’ın hedef aldığı o asker kimdi… Şehit Babası konuştu

Van’da büyükşehir belediye başkanlığı koltuğuna oturan DEM Partili Abdullah Zeydan’ın Dağlıca Taburu komutanı Kurmay Yarbay İlker Çelikcan’ı tehdit ettiği görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde Zeydan’ın bir askere Çelikcan’la görüşmek istediği ve ve kullandığı ifadeler yer alıyor. Bu görüntülerin çekildiği 2015 haziranından iki ay sonra Kurmay Yarbay İlker Çelikcan şehit edildi.

Aydınlık’a konuşan Şehit Kurmay Yarbay Çelikcan’ın babası Niyazi Çelikcan, Zeydan kararıyla ilgili, “Başımızdakiler utansın.” dedi. Baba Çelikcan hükümete şöyle seslendi:

“Büyük hatalar yapıldı. Ülkenin altına bomba döşeniyor. HDP işini yapıyor. Siz niye izin verdiniz? Başımızdakiler utansın!”

NE OLMUŞTU?

Cezaevinden 2022 yılında tahliye edilen ve 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde DEM Parti’nden aday olarak Van Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Zeydan’ın seçilme hakkı Adalet Bakanlığının itirazıyla geri alındı. Zeydan’ın seçilme hakkının geri alınmasının ardından Van Seçim Kurulu, mazbatanın seçimlerde ikinci olan AK Parti adayı Abdulahat Arvas’a verilmesine karar verdi. DEM Parti, Van İl Seçim Kurulu’nun kararına itiraz etti kararı YSK’ye taşıdı. Bu süreçte Van başta olmak üzere Hakkari, Batman’da PKK’lılar sokakları yakıp yıktı. YSK, 7 üyenin kabul, 4 üyenin ret oyu ile mazbatanın Abdullah Zeydan’a verilmesine hükmetti.

EN ZORLU BÖLGEDE GÖREVLENDİRİLDİ

Şehit Tabur Komutanı Kurmay Yarbay İlker Çelikcan, 1999’da Kara Harp Okulu’ndan mezun olduktan sonra Özel Kuvvetler’de görev yaptı. Erzurum doğumlu Çelikcan, Subay olarak tim komutanlığı yaptı. Kurmaylık sınavını kazanarak Harp Akademisi’ne giren İlker Çelikcan, yarbaylığa henüz yükselmişti. Özel Kuvvetler kökenli İlker Çelikcan, Güneydoğu’daki en zorlu bölgelerden birisi olarak bilinen Dağlıca’da tabur komutanı olarak görevlendirildi. Emekli Orgeneral Necati Özgen 8 Eylül 2015’te Hürriyet gazetesinde yayımlanan demecinde Çelikcan’ı şöyle anlatıyor:

“O bölgede üç yıl görev yaptım. Dağlıca taburu için bir dönem kaldıralım, kaldırmayalım tartışmaları yaşandıysa da kaldırılmaması kararı alındı. Çünkü Dağlıca hem terör örgütü hem de Irak’ın hemen yakını olduğu için ‘kritik’ bir yer. Kritik yere de ‘kıymetli’ subay gönderilir. Çelikcan da ‘kıymetli’ olmalı ki öyle bir yere tabur komutanı olarak gönderilmiş. Çelikcan, özel harpçi, değerli, geleceği parlak bir subayımızmış. Elim vak’a başına gelmeseymiş, generalliğe, paşalığa kadar yükseleceği açıkmış. Çok üzgünüm.”

TABUR KOMUTANINI AYAĞINA ÇAĞIRDI

Abdullah Zeydan, Türk ordusunu tehdit ettiği o görüntülerde nizamiyedeki askerle şu konuşmayı yapıyor:
Abdullah Zeydan: Tabur Komutanı albay mıydı?
Abdullah Zeydan: Tabur Komutanı yarbay mıydı?
Asker: Evet
Abdullah Zeydan: Onunla görüşmek istiyorum.
Asker: Üs bölgesinde olduğu için.
Abdullah Zeydan: Uzak mı üs bölgesi?
Asker: Uzak
Abdullah Zeydan: Biz gidemez miyiz?
Asker: Yok
Abdullah Zeydan: O gelemez mi?
Asker: Şu an için gelemez.
Abdullah Zeydan: Çatışma haberleri geliyor. Bütün dağların bombalandığı… Bugün biz biliyoruz. Askerin konumlandığı yeri de biliyoruz, gerillanın konumlandığı yeri de biliyoruz. Karşılıklı iki yıldır barış sürecinden kaynaklı olağanüstü istem dışı insanları zora sokacak hiçbir şey olmadı (…) Son iki gündür özellikle bu Dağlıca Taburu üzerinde çok ciddi iddialar var. Gerilla alanlarının bombalandığına dair. Tekrar çatışma sürecinin başlatılmak istendiğine dair ciddi iddialar var. (…) Biz de bu iddiaları yerinde görmek hem de herkese biraz daha sabırlı biraz daha tutarlı yani bu çözüm sürecinin ruhuna uygun, geçmiş iki sene nasıl bir olgunlukla geçirilmişse bundan sonra da o olgunlukla yani çözüm sürecinin ruhuna uygun hareket edilmesi konusunda askeri arkadaşlarla görüşmek istiyoruz.
Asker: O dediğiniz şeylerle ilgili Silahlı Kuvvetlerin düşünceleri bellidir. Köylü halkımızla da gerekli görüşmeleri yapabilirsiniz.
Abdullah Zeydan: Siz komutanınıza iletirseniz bunları sizden ricamız biraz daha sabırlı itidallı… Biraz sabırlı, itidalli davranılırsa iyi olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x